Școala Româno-Americană

„Education must not simply teach work - it must teach Life“ - Anatole France

Școala Româno-Americană reprezintă locul în care elevii vor căpăta ceea ce se numea la începutul secolului “educație aleasă”, un concept generos adaptat exigentelor impuse de realitatea ultimilor ani. O ofertă educațională pliată corect pe cerințele Curriculum-ului Național pentru Învățământul Primar, o bază materială modernă, spații de educație și de relaxare generoase, dar mai ales cadre didactice cu experiența națională și internațională sunt argumentele cu care Școala Româno-Americană își dorește să îi convingă pe părinți în alegerea școlii pentru copilul lor.

Ne propunem o abordare educațională care se adresează deopotrivă minții, emoției și simțurilor, promovând învățarea prin experiment, prin explorare, prin descoperire. Procesul instructiv-educativ din unitatea noastră se realizează prin tehnici de predare moderne, creative, inovatoare, interactive, centrate pe elev, cu ajutorul unor materiale și mijloace didactice originale.

De ce alegeți ciclul primar?

• baza materială a școlii este dotată conform standardelor europene;
  • personalul didactic e tânăr, pregătit profesional, experimentat și înconjoară elevii cu multă afecțiune, înțelegere și dedicație;
  • programul se desfășoară după Curriculum-ul Național, asigurând un învățământ de calitate;
  • limba engleză se învață zilnic prin metode diversificate, atractive pentru copii;
  • cercurile opționale urmăresc dezvoltarea armonioasă a elevilor, încurajându-le și sprijinindu-le talentele;
  • se realizează interdisciplinaritatea, dar și transdisciplinaritatea (unele activități opționale vor fi susținute de profesorul de specialitate).

Procesul instructiv-educativ se desfășoară conform programei prevăzute de MEC, folosind tehnici de predare moderne, interactive, materiale didactice performante și dotări la standarde internaționale.

Atât activitățile educative obligatorii cât și programul extrașcolar sunt variate, adaptate în funcție de particularitățile vârstei și de ritmul propriu de învățare al fiecărui copil.

La Școala Româno-Americană procesul instructiv-educativ funcționează pe bază Curriculum-ului Național elaborat și aprobat de MENCS, elevii noștri parcurgând discipline de studiu.

• Număr maxim de elevi într-o clasă – 15
  • Lipsa temelor pentru acasă
  • Metode de predare colaborative
  • Programă conform curriculum național
  • Engleză intensiv
  • Individualizare și diferențiere
  • Stimularea dezvoltării personale și încurajarea creativității
  • Dezvoltarea încrederii în sine
  • Accent pe cooperare, nu competitivitate
  • Participarea la concursuri naționale și internaționale
  • Cluburi opționale – șah, dans, balet, karate, pian, actorie etc.
  • Școala de vară
  • Alimentație sănătoasă
  • Program de after-school

Părinții interesati să viziteze Școala Româno-Americană pot suna pentru o programare la numărul de telefon +40 742 423 333 în fiecare zi, de luni până vineri, în intervalul orar 09.00 – 17.30.

Procedura de înscriere a copilului la Școala are următorii pași:

• Vizită sub forma unui tur al instituției cu directorul unității, care prezintă oferta educațională;
  • Completarea dosarului de înscriere: formular de înscriere, oferta educațională, tabel de taxe, contract educațional, contract de prestări servicii și dovada plății taxei administrative.
  • Evaluarea copilului de către un cadru didactic într-o zi programată cu directorul Școlii.

Anul școlar: 9 septembrie 2019 – 12 iunie 2020

Taxă școlară an 2019-2020:

Program cu After-school 07.30 – 17.00: 900 lei/ lună

Program normal  07.30 – 13.00: 800 lei/ lună

Program de Vară

Program prelungit 07.30 – 17.00 : 650 lei/lună

Program normal  07.30 – 13.00: 550 lei/ lună

Reducere frate/soră: 5%

Tariful nu include masa zilnică.

Masă: 18 lei/zi (mic dejun, gustare fructe, prânz și desert)

Toate aspectele financiare și discount-uri sunt menționate în contract. Costurile nu se modifică în cazul în care copilul nu se prezintă la clasă. Costurile prezentate includ activitățile educaționale, dar nu și cluburile opționale și masa.

Programează o vizită